Į KĄ ATKREIPTI DĖMESĮ: medžiagos ir virtuvės sprendimai

Renkantis baldus reikėtų nepamiršti, kad virtuvė aplinkos sąlygų klausimu yra agresyvi aplinka – baldus nuolat veikia drėgmė, garai ir aukšta temperatūra. Taip pat virtuvei gresia mechaninis poveikis ir temperatūros šuoliai. Todėl patartina atkreipti dėmesį į tai, ar virtuvė yra pagaminta iš ekologiškai saugių, sertifikuotų medžiagų, atitinkančių saugos reikalavimus. Tai – būtina sąlyga, norint užtikrinti išskirtinę kokybę bei atsparumą aplinkos poveikiui. Pastebima tendencija, kad dažnai daugiau dėmesio yra skiriama estetinei virtuvės daliai, taigi svarbiau yra gražesnis fasadas, o ne kokybiškesnis korpusas, jo mechanizmai, baldinės medžiagos. Visgi reikėtų kokybei, funkcionalumui bei estetikai skirti vienodai dėmesio – virtuvės baldai keičiami itin retai, jie turi būti ilgaamžiai, atitinkantys poreikius ir gyvenimo kokybę, o estetika – džiuginti ir derėti namų erdvėje.

KARKASAS.  Renkantis reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kaip yra sujungiamos karkaso plokštės, ar kantuojamos plokščių briaunos, ar frezuojami karkasai. Patariama rinktis virtuvės plokštes, sujungtas ne komformatais (paslėptomis metalinėmis jungtimis) ir ne sugręžtas varžtais, nes tokios jungtys per laiką gali išsijudinti. Kokybiškiausia ir visiškai patikima technika – kai spintelių plokštės sujungiamos mediniais kaiščiais, kurie yra dar ir suklijuoti. Tai yra stabili, neišardoma, idealios geometrijos jungtis. Jos neįmanoma išardyti, nes tai yra vienalytis objektas, gaminamas iš tos pačios medžiagos, didelio tankio plokščių.

FASADAS. Renkantis fasadą, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar jis dažomas automatizuotu būdu, keliais sluoksniais padengtas, ar nulakuotas. Rekomenduojama rinktis tik automatizuotu būdu dažytą fasadą, nes rankomis sunkiau išgauti tobulą kokybę. Kita detalė, į kurią vertėtų atkreipti dėmesį, – ar fasadai nusiima. Kokybiškų virtuvių gamintojai siūlo šią patogią funkciją. Tokie fasadai yra prikabinti su specialiais tvirtikliais, todėl juos galima lengvai nuimti, išvalyti baldus ir uždėti fasadus atgal.

FURNITŪRA.  Renkantis jungiamąsias ir dekoratyvines baldų detales, reikia atkreipti dėmesį į tai, kad ji būtų surinkta staklėmis gamintojų fabrike ir atvežta jau sukonstruota bei ištestuota. Surenkant furnitūrą namuose praktiškai neįmanoma išvengti netikslumų, o net ir menkiausias, kad ir 1 mm skirtumas pasijunta jau po pirmo mėnesio, jei, pavyzdžiui, stalčiuje guli sunkesni daiktai. Stalčiai išsiklaipo, sunkiai darinėjasi.

STALVIRŠIS. Vienas svarbiausių ir funkcionaliausių virtuvės baldų elementų yra darbinis stalviršis. Dėl to renkantis dėmesį būtina kreipti ne tik į estetiką, bet ir į tvirtumą bei atsparumą įbrėžimams, karščiui, drėgmei. Įvairūs gamintojai gali pasiūlyti skirtingą medžiagiškumą bei paviršiaus ypatumus, skirtingą storį, plotį ir ilgį. Dėl to svarbiausia atsižvelgti į turimą biudžetą ir asmeninius poreikius bei itin išsamiai šiuo klausimu padiskutuoti su pasirinktais gamintojais.

APŠVIETIMAS. Funkcionalių ir akį traukiančių apšvietimo sprendimų gausu. Planuojant virtuvės baldus reikėtų atkreipti dėmesį į integruotą apšvietimą. Svarbiausias funkcinis apšvietimas – po pakabinamomis spintelėmis – tuomet tiesiai ant stalviršio krinta šviesa, pakanka šviesos gaminimui, nesukuriami nereikalingi šešėliai. Pakabinamų spintelių apačioje gali būti planuojamos LED juostos, LED šviestuvai. Rečiau naudojamas, tačiau taip pat funkcionalus – spintelių ir stalčių vidaus apšvietimas, kuris automatiškai įsijungia juos atidarius. Pastatomų spintelių apačioje integruotas apšvietimas suteikia namams jaukumo, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad jis gali išryškinti dulkes.

BUITINĖ TECHNIKA. Buitinei technikai keliami vis aukštesni reikalavimai, ji vis išmanesnė, sunku šioje gausoje nepasiklysti. Renkantis buitinius prietaisus virtuvei, reikėtų atkreipti dėmesį į savo įpročius ir erdvės suplanavimą. Jei virtuvė yra bendroje erdvėje su svetaine, reikėtų rinktis tylesnius gartraukį ir indaplovę, kad jų skleidžiami garsai neerzintų ilsintis ar bendraujant. Taip pat bendroje erdvėje labai svarbu išvengti nepageidaujamų kvapų – kokybiškas, galingas gartraukis čia atlieka itin svarbų vaidmenį. Mažesnei erdvei, taupant vietą, patariama rinktis mažesnę, siauresnę buitinę techniką, virtuvės saloje planuojant kaitlentę, siūloma apsvarstyti variantą su kartu įmontuotu gartraukiu. Tokios kaitlentės – ir funkcionalios, ir labai estetiškos. Populiarėja ir įmontuojami kavos aparatai, vyno šaldytuvai.

AKSESUARAI. Dekoratyvios detalės virtuvėje – labai individualu. Tačiau yra ir funkcinių elementų, kuriuos galima priskirti prie aksesuarų, tačiau jie skirti kurti patogumą ir tvarką. Renkantis virtuvės baldus, iš karto patariama pagalvoti apie stalčių dėklus įrankiams, lėkščių dėtuves, skirtukus biriems produktams. Šiukšlių rūšiavimo sistemos taip pat – dažnai reikalingas sprendimas. Iš anksto numatę integruotas sistemas turėsime kur kas patogesnę virtuvę.