KLAIDOS VIRTUVĖJE: ko svarbu vengti?

Virtuvė – ta namų erdvė, kur mažiausiai norisi suklysti. Padarytos klaidos čia juntamos itin greitai – kasdien sukantis virtuvės erdvėje jos gali labai erzinti, varginti, sumažinti virtuvės baldų funkcionalumą ir ergonomiškumą. Guoda dalijasi dažniausiai pasitaikančiomis klaidomis ir pasakoja, kaip jų išvengti.

PLANUOJAMA PER VĖLAI. Dažniausiai pasitaikanti klaida, užkertanti kelią suprojektuoti virtuvės baldus taip, kaip iš tiesų norisi. Apie virtuvės baldus reikėtų pradėti galvoti dar prieš įrengiant instaliacinius taškus. Už tam tikrų buitinių prietaisų negali būti instaliacinių mazgų arba kaip tik jie būna suplanuoti per toli nuo tos vietos, kur prietaisas turėtų stovėti. Pradėjus planuoti per vėlai, virtuvės sprendimus reikia derinti prie šių taškų, o ne atvirkščiai. Taip prarandamas patogumas ir laisvė projektuojant.

NETINKAMA PLANAVIMO EIGA. Apšvietimą reikėtų derinti prie virtuvės baldų, o ne atvirkščiai. Pirmiau planuojant apšvietimą, dažnai nepagalvojama, kad nuo lubų, nors ir minimaliai, nuleisti šviestuvai trukdo atidarinėti viršutinių spintelių dureles arba, jei jie suplanuoti per arti sienų, šviesa krinta tiesiai į spinteles, susidaro nepageidaujamų šešėlių.

 NEATSIŽVELGIAMA Į SAVO ŪGĮ. Dažnai nepagalvojama, kad darbinio stalviršio ir spintelių aukštį reikėtų planuoti atsižvelgiant ir į savo ūgį. Reikėtų pasvarstyti, ar gaminant nereikės per daug pasilenkti, arba atvirkščiai – ar darbinis stalviršis nebus per aukštai, ar nebus sunku pasiekti daiktų, esančių pakabinamose spintelėse.

NEPRAKTIŠKI SPRENDIMAI. Kartais nestandartiniai sprendimai nėra tinkami virtuvės erdvei. Pavyzdžiui, pasirinkus per plačias spinteles – platesnes nei 90 cm – jų lentynos dažnai išlinksta. Per ploną stalviršį, po kuriuo nėra baldinės atramos, lengva sulaužyti stipriau atsirėmus. Nesuplanuotos užsiuvos kampinėms bei kraštinėms spintelėms neleidžia jų iki galo atidaryti, tuomet durelės būna daužomos į greta esančią sieną ar kitą 90 laipsnių kampu suprojektuotą spintelę.

NEIŠNAUDOTA ERDVĖ IR FUNKCIONALUMO TRŪKUMAS. Projektuojant virtuvės baldus svarbu apgalvoti kiekvieną sprendimą, kad visa erdvė būtų funkcionaliai išnaudota.  Pavyzdžiui, projektuojant gilią kampinę spintelę reikėtų galvoti ir apie papildomą vidinį mechanizmą, kuris pagelbėtų patogiai susidėti ir pasiekti daiktus. Taip pat reikėtų planuoti kuo daugiau stalčių – tai patogiausias būdas daiktams laikyti, nes atidarius stalčių matomas visas jo turinys.